برای ارسال مقاله نیاز به ثبت‌نام و ورود به سامانه است.

به‌عنوان مرحله‌ای از روند ارسال مقاله ، لازم است که نویسندگان از مهیا بودن اقلام مختلف برای ارسال مقاله اطمینان حاصل کنند. برای این کار لازم است که اقلام موجود در چک‌لیست زیر را بررسی نموده و در صورت مهیا بودن جلوی آن تیک بزنند.

 • ساب میشن قبلا چاپ نشده و هم اکنون تحت بررسی برای چاپ نیست. در غیر اینصورت توضیحی برای آن در قسمت نامه نویسنده ضمیمه است.
 • فایل ساب میشن به فرمات OpenOffice, Microsoft Word, RTF, یا WordPerfect میباشد.
 • حتی المقدور لینک مراجع در متن ارائه شده است. و URLs آماده کلیک کردن است.
 • فاصله سطور در متن مقاله تک فاصله ای است ، فونت 12 در صورت لزوم از فونت ایتالیک بجای زیرخط دار استفاده شده است، تمام تصاویر و نمودارها و جداول در خود متن در محل مناسب نه در انتها میباشد.
 • متن مقاله بر طبق اصول مقاله نویسی و مرجع نگاری راهنمای نویسندگان میباشد که در منو راهنما مجله یافت میشود.
 • در صورتی که مقاله قرار باشد کارشناسی شود ، ساب میشن از نظر "رعایت کارشناسی محرمانه" دستورالعمل های لازم رعایت شده است.
 • فرم کپی رایت مجله را تکمیل نموده و به امضای همه نویسنرگان رسانده ام. این فرم را در مرحله چهارم ارسال مقاله (آپلود فایلهای الحاقی) فراگذاری خواهم نمود

اهداف و رسالت: مجله تحقیقات نظام سلامت مجله­ ای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است که از سال 1389 دارای مرتبه علمی_پژوهشی از کمیسیون نشریات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و از سال 1390  در سایت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (Islamic World Science Citation Center (ISC)) نمایه میشود. این مجله به صورت فصل­نامه و به زبان فارسی توسط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتشر می شود و بر روی وب سایت مجله به آدرسhttp://hsr.mui.ac.ir قرار می گیرد. دست نوشته های ارسالی جهت بررسی باید در فرمت پیشنهادی مجله ارسال گردند و به دست نوشته هایی که خارج از فرمت ذکر شده در راهنمای نویسندگان ارسال گردند ترتیب اثر داده نخواهد شد.

* در اين مجله مقالات پژوهشي اصيل (original)، مروري (review)، کوتاه (short communication)، نامه به سردبیر(letter to editor)، و گزارش موردی مرتبط با اهداف مجله منتشر می شود.

1-مقالات پژوهشي اصیل: حداکثر تعداد کلمات مقاله های پژوهشی 4000 کلمه، سقف جداول و تصاویر 4، سقف منابع و ماخذ حداکثر 30 عدد می باشد.

ساختار مقاله پژوهشي می­بایست شامل: صفحه عنوان، چكيده، مقدمه، روش كار، يافته‌ها، بحث و نتیجه­ گیری، سپاسگزاري، منابع، چكيده به زبان انگليسي و ضمائم (جداول، نمودارها و تصاوير) ‌باشد.

صفحه عنوان بایستی شامل عنوان کامل مقاله، نام و نام خانوادگي، رتبه و درجه  علمی، رشته تحصیلی، گروه آموزشی، دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور برای هر يك از نويسندگان و شماره تلفن، نمابر، نشانی و آدرس پست الكترونيك نويسنده مسؤول كه مقصد مكاتبات و تماس خواهد بود، باشد.

چکیده مقاله پژوهشي بایستی داراي ساختار و شامل بخش‌هاي مجزاي عنوان، زمينه و هدف، روش كار، يافته‌ها و نتيجه‌گيري ‌باشد كه حداكثر در 250 كلمه تهيه و در پايان آن تعداد 3  تا 5 كليد واژه درج گردد. چكيده انگلیسی باید دقیقاًً مطابق با چكيده فارسي تهيه گردد. بهتر است برای انتخاب کلید واژه­ ها از واژه­ های Mesh فهرست شده در Index Medicus استفاده شود (http://www.nlm.nih.gov/mesh/MBrowser.html). نویسندگان باید برای تهیه چکیده دقت لازم را به عمل آورند به گونه ­ای که چکیده دقیقاً بیانگر محتوای اصلی مقاله باشد.

مقدمه باید دلیل و هدف مطالعه را به طور خلاصه بیان کند. این بخش نباید مطلب را به طور وسیع توضیح دهد.  

روش­کار بایستی در حدي شفاف نوشته شود كه ديگران بتوانند عين پژوهش را دقیقاً تكرار كنند. چنانچه داده‌ها با استفاده از پرسشنامه يا چك ليست جمع‌آوري شده‌اند ضميمه كردن آن الزامي است. در مورد پرسشنامه‌هاي استاندارد، ذكر مرجع و مشخصات ضروری است. روش آماری و برنامه کامپیوتری استفاده شده حتماً باید قید گردد.

یافته­ ها باید در قالب متن، جدول و نمودار ارائه شود. محتوای جداول نباید مجدداً در متن تکرار شود و بجای آن به شماره جدول ارجاع داده شود. جداول بايستي داراي عنوان در قسمت بالا باشند و در صورت نياز به توضيح، در زير جداول به صورت زيرنويس قيد گردد. نمودارها و تصاوير ارسالي بايد از وضوح كافي جهت چاپ برخوردار باشند و تصاوير افراد نبايد قابل شناسايي باشد. یافنه های مقاله یا بصورت جدول یا به صورت نمودار ارائه شود. از ارائه تکراری یک یافته به دو صورت جدول و نموار خودداری شود.

بحث و نتیجه­ گیری باید شامل مقایسه نتایج به دست آمده با نتایج مطالعات مشابه باشد. جزئیات اطلاعات نباید مجدداً در بحث تکرار شود. در این زمینه باید بر جنبه­ های جدید و مهم مطالعه و نتایج به دست آمده از آنها تأکید شود.

سپاسگزاری باید از تمامی افرادی که جزء نویسندگان نمی­باشند و در زمینه علمی، نوشتاری و ... کمک کرده ­اند و همچنین از سازمان­های تأمین کننده منابع مالی و امکانات مورد نیاز، قدردانی به عمل آید. شماره طرح تحقیقاتی مصوب اعم از پایان نامه و غیر پایان نامه ای که مقاله از یافته های آن استخراج شده است حتما باید قید شود.

2-مقاله مروری: بایستی به یکی از اشکال زیر تهیه گردد:

الف) مقالات مروری ساختار یافته (Systematic Review) می­توانند به صورت متا آنالیز، متا سنتز یا بدون تحلیل آماری باشند. این مقالات دارای اجزاء مقالات پژوهشی اصیل می­باشند.

ب) مقالات مروری غیر ساختار یافته بایستی توسط افراد صاحب­ نظر نوشته شوند. اجزای این گونه مقالات شامل چکیده، مقدمه و بحث و نتیجه ­گیری و حداقل دارای 20 منبع باشند و حداکثر در 7000 کلمه تهیه شوند، همچنین جهت پذیرش مقاله های مروری غیر ساختاریافته داشتن حداقل 5 درصد رفرنسها از نویسندگان مقاله به عنوان معیار ضروری می باشد.

 • مقاله کوتاه: می­تواند از نوع مقالات پژوهشی، مروری ساختار یافته یا گزارش پیشرفت یک طرح تحقیقاتی (Ongoing research)، به صورت گزارش یافته­ های جالب آن باشد. اجزای این گونه مقالات بایستی مانند مقالات پژوهشی اصیل، اما دارای حجم کمتر و حداکثر در 1000 کلمه تهیه گردند.
 • نامه به سردبیر: بایستی با موضوعات نقدی بر مقالات قبلی، نقد یا مرور کتاب­ها، تحلیل یک موضوع مرتبط با علوم بهداشتی و تغذیه، گزارش و نقد گردهمایی­ های علوم بهداشتی، شرح و بسط یک ایده و یا باز نمودن یک موضوع پیچیده باشد و حداکثر با تعداد 400 کلمه تهیه گردد. این مقالات نیاز به ساختار ندارند اما داشتن خلاصه انگلیسی ضروری است.
 • گزارش موردی که شامل گزارش موارد نادر یا جالب است و باید شامل چکیده، مقدمه، گزارش مورد، بحث و نتیجه گیری، سپاس گزاری و منابع باشد. گزارش موردی با حداکثر 1000 کلمه، سقف مجموع جداول و تصاویر 5 و سقف منابع و مآخذ 15 عدد می باشد.

 

*شرایط فنی تهیه و ارسال مقاله :

از نويسندگان محترم تقاضا مي شود فایل دست نوشته خود را كه به صورت فایل MS-Word در سایزA4 و فاقد هرگونه صفحه آرایی، فاصله خطوط 1 برابر (Single) با حاشیه 2.5 سانتی متری، به صورت یک ستونی، قلم B Zar، سایز12، قلم عنوان B Zar سایز 12 Bold   تهیه کنند. برای تایپ چکیده انگلیسی و رفرنسها از قلم Time New Roman سایز 11  و جهت قلم عنوان لاتین نیز از قلم Time New Roman سایز 11Bold  استفاده شود و دست نوشته جهت بررسی در سایت مجله قرار داده شود.

 

*مواردی که قبل از ارسال دست نوشته باید در نظر داشته باشید:

 • نسخه نهایی الکترونیکی به نویسنده مسئول جهت تأیید نهایی برای جلوگیری از هرگونه اشتباه قبل از چاپ فرستاده می ­شود. تصحیحات باید به طور شفاف و بلافاصله به دفتر مجله پس فرستاده شود.
 • نویسنده مسئول ملزم است همزمان با ارسال مقاله، فرم تعهد نامه را نیز در قسمت فایل مکمل به دفتر مجله ارسال نماید.
 • از کلمات اختصاری و نشان­های استاندارد باید استفاده شود. از کاربرد اختصارات در عنوان و چکیده خودداری شود. قبل از درج کلمه اختصاری، واژه کامل حتماً در متن آورده شود، به جز مواردی که واحد استاندارد اندازه­ گیری باشد.
 • نويسندگان بايستي تعهد كنندكه مقاله همزمان به ساير مجلات ارسال نشود و تا قبل از دريافت پاسخ نهايي نيز اقدام به ارسال آن ننمايند.
 • مقالات ترجمه شده در این مجله چاپ نمی­شود.
 • چاپ هرگونه نوشته‌اي در مجله منوط به رعايت معيارهاي اخلاقي است. ملاحظات اخلاقی باید در قسمت روش­ کار آورده شود.
 • هیات تحریریه در رد، اصلاح، ویرایش مقاله آزاد است.
 • مسئوليت محتواي مقاله و دفاع از آن بر عهده نويسنده يا نويسندگان مي‌باشد.
 • چاپ مقاله‌اي كه قبلاً در همايش‌ها به صورت سخنراني يا پوستر ارائه و در خلاصه مقالات، منتشر شده است، بلامانع مي‌باشد.
 • این مجله فقط به منظور استفاده شخصی غیر تجاری بوده و امکان کپی برداری، پخش و چاپ مقالات این مجله بدون اجازه کتبی از مقامات مسؤول وجود ندارد.
 • تمامی مقالات محرمانه بوده و توسط افرادی در همان رشته (حداقل 3 داور) که توسط سردبیر انتخاب می­شوند، بررسی می­گردند. نویسنده مسؤول در سریع­ترین زمان ممکن از رد، قبول یا اصلاحات مورد نیاز در مورد مقاله خود مطلع می­گردد. در صورتی­که متن ارسال شده کاملاً بر طبق معیارهای این دستورالعمل تهیه شده و قابل قبول باشد، در شماره­ های بعدی مجله چاپ می­گردد.
 • تمامی مقالات باید دارای منابع مرتبط باشند و برای به حداقل رساندن اشتباهات در زمینه منابع، نویسندگان می­بایست صحت منابع مورد استفاده را تأیید نمایند.کلیه منابع بايستی به زبان انگلیسی نوشته شوند و در متن مقاله داخل پرانتز شماره‌گذاري و در انتهاي مقاله به ترتيب ورود در متن به صورت زير نوشته شوند.

 

منابع فارسي:

Book:

 1. Hagh Doost AA. [Systematic review & Meta-Analysis Concept & applications]. 1st ed. Tehran: Teimorzadeh; 2007: 48-53. (Persian)

Article:

 1. Mohammadi A, Mojtahedzadeh R, Keshavarz H. [Designing Criteria and Indices for Educational Ranking of Paramedical Sciences Schools in Iran]. SDME 2006; 3(2): 86-94. (Persian)

منابع خارجي:

Book:

 1. Gay LR. Educational research: competencies for analysis and application. 4th ed. Ohio: Merrill Publishing Company; 1992: 45-56.

Chapter in book:

 1. Palmer PJ. The heart of a teacher. In: Ornstein AC, Behar-Horenstein LS, Pajak EF, editors. Contemporary issues in curriculum. 3rd ed. Boston: Allyn & Bacon; 2003: 285-93.

Article:

 1. Mamary E, Charles P. Promoting self-directed learning for continuing medical education. Med Teach 2003; 25(2): 188-90.

Electronic:

 1. Havens G, Furuya S, Tan KM. The Future of Continuing Medical Education (CME) technology. The Permanente Journal [serial on line] 2001; 5(1) [18 Screens]. Available from: http://www.KaiserPermanente.Org/medicin/permjournal/ winter01/HScme.html.

 

*هزینه انتشار

از تاریخ 1397/5/1 وجه انتشار (Publication Fee) نهایی برای مقالات پژوهشی، مروری، کوتاه، گزارش مورد و نامه به سردبیر در مجله تحقیقات نظام سلامت 000 000 2 ریال می‌باشد که 50 درصد آن در زمان بررسی اولیه مقاله دریافت می‌شود.

 

مبلغ 100 هزار تومان از این هزینه در ابتدا و بعد از دریافت ایمیل شروع فرآیند به عنوان (Processing fee) به منظور شروع داوری دریافت
می گردد. این هزینه غیر قابل بازگشت خواهد بود. فایل مربوط به تصویراسکن شده فیش پرداختی فقط با نام نویسنده مسئول و یا نویسنده اول از طریق ایمیل به دفتر مجله ارسال گردد. لازم به ذکر تنظیم دستنوشته بر اساس فرمت مجله و پرداخت وجه فقط جهت فرآیند داوری می باشد و تعهدی برای پذیرش مقاله ایجاد نمی نماید.بقیه هزینه باقیمانده در صورت پذیرش نهایی مقاله با عنوان (
Acceptance fee) دریافت خواهد شد.

نویسنده مسئول می بایست وجه مورد نظر را به شماره حساب4975761007  بانک ملت بنام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برای پرداخت از طریق بانک های ملت و شماره شبای 580120000000004975761007 به شماره شناسه 1241130000000037 برای پرداخت از طریق سایر بانکها واریز نماید.سپس اسکن فیش واریزی(لطفا به این نکته توجه شود که صرفا فیش هایی مورد تایید است که بوسیله اسکنر اسکن شده باشد و گرفتن عکس از روی فیش به دلیل ناخوانا بودن فیش، مورد تایید نمی باشد.) را فقط از طریق ایمیل hsreditor3@gmail.com  به دفتر مجله ارسال نماید.

ضمنا هزینه دستنوشته برای دستنوشته های نویسندگان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سایر نویسندگان یکسان می باشد.

در صورت تقاضای بررسی سریع(Fast Track ) زمان بررسی مقاله تا تصمیم گیری نهایی به 30 روز تقلیل خواهد یافت.در این حالت پس از درخواست کتبی نویسنده هزینه مقاله بررسی و به نویسنده اطلاع داده می شود و در صورت اعلام موافقت نصف مبلغ بررسی شده دریافت و مقاله جهت داوری سریع ارسال می گردد.مابقی هزینه دستنوشته در صورت پذیرش مقاله، هنگام صدور نامه پذیرش دریافت می گردد.