دوره 7، شماره 2 - ( 4-1390 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Maracy M, Barekatain M, Hosseini R S, Hassannejad R. Relationship between Psychological Disorder and Epidemiological Characteristics Inpatients in Noor Hospital, Isfahan, Iran. HSR 2011; 7 (2)
URL: http://hsr.mui.ac.ir/article-1-238-fa.html
محمد مراثی ، مجید برکتین ، ریحانه سادات حسینی ، راضیه حسن نژاد . بررسی رابطه ابتلا به اختلالات روان‌پزشکی با خصوصیات اپیدمیولوژیک بیماران بستری در بخش روان‌پزشکی بیمارستان نور اصفهان. تحقیقات نظام سلامت. 1390; 7 (2)

URL: http://hsr.mui.ac.ir/article-1-238-fa.html


1- دانشیار، گروه آمار زیستی و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت و مرکز تحقیقات علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان
2- دانشیار، گروه روان پزشکی و مرکز تحقیقات علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان،
3- دانشجوی کارشناسی ارشد ، کمیته تحقیقات دانشجویی، گروه آمار و اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان
4- دانشجوی کارشناسی ارشد آمارزیستی، گروه آمار و اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان
چکیده:   (831 مشاهده)
 چکیدهمقدمه: اختلالات روان‌پزشکی نوعی بیماری است که افراد از مشکلات عاطفی و احساسی رنج می‌برند که تمامی جنبه‌های زندگی فرد را در بر می‌گیرند. مطالعه این بیماری‌ها در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که در میزان شیوع اختلالات روان‌پزشکی اختلاف عمده وجود دارد. همچنین شیوع اختلالات روان‌پزشکی در حال افزایش است و لازم به نظر می‌رسد که رابطه بین ابتلا به این بیماری‌ها و خصوصیات اپیدمیولوژیک بررسی گردد.روش‌ها: این مطالعه به صورت مقطعی است. در این مطالعه پرونده 3935 بیمار بستری در بخش روان‌پزشکی بیمارستان نور اصفهان طی سال‌های 1383 الی 1388 که مبتلا به اختلالات اضطرابی، اختلالات شناختی، اختلالات شخصیت، اختلالات وابستگی و سوء‌مصرف مواد، اختلالات دوقطبی نوع I، اختلالات دوقطبی نوعII ، اختلالات دوقطبی نوع NOS، اختلالات سایکوتیک، اختلالات سایکلوتمیک و اختلالات افسردگی بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. توزیع هر کدام از خصوصیات اپیدمیولوژیک بیماران بر حسب نوع اختلالات روان‌پزشکی مشخص شد. عوامل اپیدمیولوژیک مرتبط با هر کدام از اختلالات روان‌پزشکی با استفاده از آنالیز مدل رگرسیون لجستیک، با کنترل اثر بقیه اختلالات روان‌پزشکی آزمون شدند.یافته‌ها: نسبت مردان بستری به زنان 2/1 می‌باشد. میانگین سن بیماران بستری 21/0 ± 06/33 سال است که مردان جوان‌تر از زنان بستری بودند. اختلالات دوقطبی نوع I، سایکوتیک غیرخلقی و افسردگی به ترتیب فراوان‌ترین اختلالات بودند. با افزایش سن، شانس ابتلا به اختلالات افسردگی، شناختی و مصرف مواد افزایش و شانس ابتلا به دوقطبی I و سایکوتیک غیرخلقی کاهش می‌یابد. شانس افراد سیگاری برای ابتلا به دوقطبی I، NOS و اختلال مصرف مواد بیشتر از افراد غیر سیگاری است. شانس این که بیماران با تعداد بستری‌های بالا دارای اختلال اضطرابی، دوقطبی I، II و سایکوتیک غیرخلقی باشند، بیشتر است.نتیجه‌گیری: در مطالعات گذشته شانس مبتلا بودن به سایکوتیک غیر خلقی و دوقطبی برای افرادی که دارای سابقه بستری بودند بیشتر از سایرین به دست آمد که مشابه همین نتیجه، در این مطالعه مشاهده می‌شود. در این مطالعه در اختلالات اضطرابی، دوقطبی و افسردگی شانس ابتلا زنان بیشتر از مردان به دست آمد. همچنین شانس ابتلا به اختلالات مصرف مواد و سایکوتیک غیرخلقی در مردان بیشتر از زنان به دست آمد که مشابه نتایج مطالعات گذشته می‌باشد.واژه‌های کلیدی: اختلالات روان‌پزشکی، بیماران بستری، خصوصیات اپیدمیولوژیک
متن کامل [PDF 603 kb]   (338 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
دریافت: 1399/4/26 | پذیرش: 1390/4/24 | انتشار: 1390/4/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات نظام سلامت می‌باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Health System Research

Designed & Developed by: Yektaweb